Sukienki wizytowe – poznaj klucz do ich stylizowania!
Przeglądając liczne kategorie sklepów online w poszukiwaniu idealnej kreacji na wesele, czy inna formalną okazję – z pewnością trafisz na sukienki wizytowe. Jeśli wiesz, na czym polega ich fenomen i czym właściwie są – omiń pierwszą część artykułu i przejdź do drugiej, gdzie zyskasz wiedzę na temat tego, jakie fasony sukienek wizytowych są obecnie najbardziej popularne. Natomiast, jeśli pojęcie sukienek wizytowych w teorii i praktyce jest Ci obce – doskonale się składa, bo właśnie w tym miejscu wzbogacisz swoją wiedzę na ten temat
Część I: definicja sukienki wizytowej i podstawowe zasady jej stylizowania
Na początek warto podkreślić, iż bez względu na to, jak piękna jest – suknia wizytowa naprawdę nie nadaje się ona na każdą okazję. Jest kilka specyficznych okoliczności, w których kreacje takie jak sukienka z koronkową górą i tiulowym dołem Larra – w istocie będą mile widziane.
Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, przy których założenie sukienki wizytowej – jednak mamy dla Ciebie kilka kluczowych informacji, które w połączeniu z wyczuciem stylu i zdrowym rozsądkiem na pewno pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Zapamiętaj, że suknia wizytowa:
- stanowi strój oficjalny, ale nie uroczysty,
- można ją nosić zarówno w dzień, jak i wieczorem,
- ma szerokie zastosowanie,
- zawsze powinna być wysokiej jakości.
Przykładowe okazje, podczas których można się wystroić w taką kreację to: wszelkiego rodzaju oficjalne imprezy, otwarcie wystaw, zwiedzanie instytucji, oficjalne kolacje. Często zamiennie stosowane określenie to sukienki koktajlowe, dlatego, jeśli szukasz kreacji o tym charakterze, ale w danym sklepie nie ma sekcji poświęconej właśnie sukienkom wizytowym – szukaj tej drugiej nazwy.
O czym pamiętać przy doborze idealnej sukienki wizytowej?
Jest kilka ważnych zasad, które powinny przyświecać każdej damie, chcącej wystroić się w sukienki wyjściowe. Pierwszą z nich kierujemy do pań, które udają się na jedną z wyżej wymienionych okazji jako towarzystwo dla mężczyzny, bądź same dostały zaproszenie na wydarzenie, na które wybierają się z akompaniamentem dżentelmena: sukienki wieczorowe zawsze powinny harmonizować ze strojem mężczyzny, dla przykładu: jeśli została wybrana przez Ciebie pudrowa sukienka Foriana
Niech Twój towarzysz/partner/współmałżonek postawi na koszulę w tym odcieniu, ewentualnie akcent kolorystyczny na krawacie.
Tajemnicą sukienek wizytowych jest również to, że im bardziej minimalistyczne – tym lepsze. Można za to poszaleć z akcesoriami, aby nawet mało wyszukane kreacje nabrały blasku i charakteru. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na sukienki wizytowe z większą ilością zdobień, jeśli chodzi o dodatki – powinno być minimalistycznie.
Obowiązkowe elementy dopełniające sukienkę wizytową:
- czółenka na wyższym obcasie,
- mała, elegancka torebka,
- dopasowana do stylizacji biżuteria.
Pamiętając o tej modowej trójcy dopełniającej stylizację wizytową, powinnaś uzyskać pożądany efekt z łatwością.
Z jakiego materiału i jakiej długości powinna być idealna sukienka wizytowa?
Jeśli chodzi o pierwszy człon pytania – klasyczna suknia wizytowa to zwykle materiały cieńsze i delikatne, choć jak zaraz się przekonasz, coraz częściej na salony wchodzą też koronki i ażury z podszewkami.
Jeśli chodzi o długość – przyjęło się, że suknia wizytowa jest raczej dłuższa niż krótsza. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy wybrana przez Ciebie kreacja nie jest za krótka – pewnie tak właśnie jest. Tutaj należy pamiętać o dwóch zasadach:
- Im późniejsza godzina wydarzenia – tym na bardziej strojną kreację można sobie pozwolić.
- Długość sukienki powinna być uzależniona od rangi wydarzenia i pory dnia.
Dlatego, im wcześniej odbywa się wydarzenie – tym mniej golizny. Stosując się do tego, nie będziesz musiała się martwić o to, że popełnisz modowe faux pas.
Część II: modne suknie wizytowe
W tej części zrobimy krótki przegląd wydarzeń, na które można założyć suknie wizytowe – wraz z przytoczeniem gotowych propozycji na daną okazję. Nade wszystko jednak pamiętaj o tradycyjnym założeniu sukni wizytowej, która jako taka powstała po to, by tuszować wszelkie niedoskonałości i podkreślić atuty kobiecej figury, a więc najważniejsze w doborze sukienki wizytowej będzie oczywiście jej idealne dopasowania do swojego ciała.
Wizytowe sukienki na przedpołudniowe przyjęcie z okazji otwarcia muzeum
Wczesna godzina zobowiązuje Cię do trzymania się pewnych konkretnych standardów, jeśli chodzi o dobór sukienki, jednak nie oznacza to, że musisz wyglądać niemodnie! Wręcz przeciwnie – kreacja taka jak sukienka lniana Livia beżowa pomoże Ci zachować pożądaną skromność i minimalizm, ale bez utraty stylowego looku.
Dekolt jest subtelny, ramiona zakryte, długość odpowiednia, ale w tym wszystkim i tak będziesz wyglądać stylowo i bardzo kobieco. Możesz tutaj pozwolić sobie na nieco bardziej wyraziste dodatki, wedle uznania.
Suknie wizytowe na popołudniowe zwiedzanie wystawy sztuki połączone z kolacją
Tutaj możesz sobie pozwolić na nieco więcej zdobień i prześwitów, dlatego spodoba Ci się sukienka Celina pudrowy róż
wyważona, ale zjawiskowa, do tego bardzo wygodna. Co ważne, jest wykonana z materiałów, które nie są podatne na gniecenie – zatem i o ten aspekt nie będziesz musiała się martwić podczas wielogodzinnego wydarzenia zakończonego wystawną kolacją. Cały czas będziesz wyglądać modnie, świeżo i promiennie!
Sukienki wyjściowe na wieczorne przyjęcie firmowe z koktajlem
Nadszedł czas na najbardziej zdobną i seksowną wersję sukienki wizytowej, na którą możesz sobie pozwolić, jeśli chodzi o oficjalną okazję odbywającą się wieczorową porą. Możesz pójść w minimalizm i ponadczasową małą czarną – kreacja taka jak dopasowana sukienka Venus
będzie pięknym płótnem pozwalającym na bardziej fantazyjne dodatki i podkreślającym Twoją urodę. Jeśli jednak wolisz faktycznie kreację „na bogato”, modnym wyborem byłaby sukienka wizytowa Lolo w typie hiszpanki. Jej liliowy kolor, asymetria i szalenie pożądana falbanka sprawią, że ten wieczór będzie zdecydowanie należał do Ciebie!
Anna Marciniak jest znaną osobowością w świecie mody, z wykształceniem w dziedzinie dziennikarstwa i projektowania mody. Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie zdobyła stopień magistra w dziedzinie dziennikarstwa, a następnie kontynuowała naukę na studiach podyplomowych z projektowania mody w Central Saint Martins w Londynie.
Od ponad 3 lat prowadzi bloga „Stylia Moda”, który jest źródłem inspiracji dla wielu miłośników mody w Polsce i na całym świecie. Znana jest z unikalnego podejścia do stylu, łącząc klasykę z nowoczesnymi trendami, a jej umiejętność dopasowania ubrań do sylwetki i osobowości czytelników przyciąga stale rosnące grono fanów.